Casanova Sútra Epizoda IV.

Posted by aura On September 19, 2010 Comments Off


IV. EPIZODA

Něco se ve mě vzepřelo. Příští půlhodinu jsem se snažil hýbat a nespat, takže pokračuji v bilancování a vzpomínání na první týdny s Óm nadsamcem.

“Tak tady zemřel Bílý láma, řekl mi.

“Kdo?”

“Bílý láma, synovec Pierra Bernarda, prvního jógového a tantrického gurua bílé pleti.”

“Bernard? Neznám.”

“Ty neznáš muže, který řekl: Láska je výskok duše, masa a ducha nahoru do nejkrásnějších plamínků, ale když se oheň začne měnit ve špinavý popel, je na čase odejít jinam?”

“Cool, ale neznám.”

Jak může neznat prvního bělocha považovaného za reinkarnaci tibetského lámy, bručí si Óm nadsamec do kroků, které pomalu ukrajují kilometry k další vesnici táhlého údolí Spiti.

Zmínka o reinkarnovaném lámovi mě zaujala. Třeba se nějak týká mé mise pro strýce Ješe Li.

“A proč tu umřel?” Zeptal jsem se.

Óm nadsamec ožil. Evidentně, i když je vcelku mlád, má už učitelský syndrom lidí, co nevyžijí bez poučování.

Bílý láma byl na své druhé cestě do Tibetu, tentokrát ilegálně, a v době, kdy v Indii propukla náboženská válka. Měl smůlu, že si v Dillí najal nosiče z muslimské čtvrti. U kláštera KI, kolem kterého jsme šli v pondělí, je všechny pozabíjeli rozvášnění hinduisti. Zraněný Bílý láma z prohrané bitvy ujíždí na koni, jenomže je v pasti. Na obou stranách údolí na něj číhají. Američan a očitý svědek? To se aktérům nehodilo. Do Tibetu přes hory nemůže, nemá zásoby, a nezná cestu pustinou. Nakonec na následky zranění zemřel tady.

Pokud studuješ tantru, měl bys ho znát. White Lama byl některými tibetskými lámy považován za reinkarnaci Padmasambhavy. A to je stejně významné, jako kdyby tvrdili, že byl v minulém životě Dalajlámou a nebo Karmapou.!”

Málem jsem zakopl. To by strýc Ješe Li slyšel rád. Nad Karmapou se rozhořčoval dvacet minut. Konečně jsem na stopě reinkarnačních podvodů.

“Bílý láma patřil k prvním lidem, co získali doktorát z jógy na nějaké významné universitě a zároveň byl neúnavným praktikem. V Širsáně trávil celé hodiny, opravdu bys ho měl znát…”

“Širsána je stoj na hlavě?” Ověřuji si, jestli si rozumíme.

“Jojo, Bílý Láma na hlavě vydržel stát tři hodiny bez přerušení. Každý den.”

“Proč to dělal?”

Jeho druhá manželka, operní zpěvačka, do žádosti o rozvod napsala: Můj manžel mi nechce pomáhat s domácími pracemi, místo toho každý den tři hodiny prostojí na hlavě. Proč asi? Usiluje tím o magickou moc, kterou by mě mohl na dálku zabít.

“V principu měla pravdu.” Dodal Óm nadsamec. “Snažil se získat tantrické siddhi dávající tělu a mysli schopnost dělat věci vědou považované za nemožné. Třeba zabití na dálku myšlenkou, chození po vodě, vznášení se, čtení budoucnosti či dožití se věku dvou set a více let.”

“No vidíš, nakonec mu tříhodinové vysedávání na hlavě bylo na nic. Zabili ho, takže umřel mladý!”

„Nechápu, kdo lidem namluvil, že smyslem života je zestárnout.“

Říkával můj učitel Guru Anahdán.

“No dobře, ale proč pak stával na hlavě?” Oponuji fanatikovi.

Fanatik Óm nadsamec, který mě chce přesvědčit o zázračných možnostech lidského těla, se brání.

“Siddhi získaná cvičením nám umožňují rozhodnout život ve zlomových okamžicích. Právě tyto okamžiky jsou důvodem, proč žijeme, a pokud v nich selžeme, promarníme celý život.”

Guru Anahdán říkal:Nakonec v životě vždycky vše dopadá tak, jak chce karma. Výjimkou jsou lidé, kteří si na osud připravili tajnou zbraň, díky níž mohou ve zlomových okamžicích změnit předurčený tok času a událostí. Touto tajnou zbraní mohou být karmické zásluhy, milost boží a nebo tantrické siddhi.”

“Óm nadsamče, ty máš nakoupíno, vůbec netuším, kdy a kde, ale musíš bejt pěkně vožralej, když ti nedochází, že si protiřečíš. Ten chlap, co stával hodiny na hlavě, umřel mladý, protože si najal nosiče špatného vyznání, čímž zavinil smrt jejich i svou! Proč tedy nezměnil předurčený tok času a událostí a nejel jinam a nebo nenajal hinduisty?!? Kdy jindy, než v okamžicích smrti, měl použít zázračné síly ze stání na hlavě, pokud tedy nějaké měl!”

Óm nadsamec otevřel ústa, ale nezmohl se na slovo. Ani jsem ho nedorážel další větou.

Comments are closed.