Casanova Sútra Epizoda V.

Posted by aura On September 26, 2010 Comments Off


V. EPIZODA

Nekonečné, šedé údolí, kterýma pochodujeme, mi nedávalo jinou možnost, než poslouchat.

Óm nadsamec znovu otevřel ústa a povídá nepřítomně:

“Jeden starý Thajec, jogín, co v té době studoval v Rišikeši, mi vyprávěl,  že Bílý láma neumřel na následky bitvy. Hinduisti proti němu nic neměli, válčili s muslimy. Poté, co se uzdravil z bojových zranění, ho propustili. Měli podmínku, že se nevrátí do Indie.

Bílý láma s několika zvířaty své karavany vyrazil do podzimního Tibetu. Podle některých legend tam dorazil. Meditoval a žil v jeskyni den cesty od posvátné hory Kailáš, těšil se duchovnímu vedení opata jednoho z tamních klášterů a zemřel až o 12 let později během potyček tibetských partyzánů s Maovými vojsky. Komunisti ho považovali za jednoho z agentů CIA a po krutých výsleších, v nichž se vyptávali na pašování zbraní a bunkry, ze kterých měli partyzáni útočit na čínské konvoje, ho zastřelili…”

Hustej příběh.

“Je to jen hezká legenda, kterou si předávají duchovní hledači pobývající v Indii. Ve skutečnosti Bílý láma cestou do Tibetu zmrzl, zemřel na podchlazení. Zbytky jeho věcí našli pastevci jaků o mnoho let později. Řekl mi tehdy Thajec. To znamená, Kelly, že máš pravdu, že Bílý láma nedokázal své stoje na hlavě proměnit v siddhi schopnost tummo tummo. Jinak by nemohl zmrznout.”

Tumo co?

“Naropa učil nauku o proměně tepel uvnitř našeho těla, tepel z chtíče, potravy, z pohybu orgánů, z cirkulace dechu – energie – krve v magické teplo, které stejně jako rozehřátá kamna zahřívá nejen tělo uvnitř, ale také okolí kolem těla. Nikdy jsem nechápal Guru Anahdána a další Aghora sádhui, jak dokáží nazí vydržet zimu horské noci. Jednoho dne mě vzal k nejbližšímu sněhu a naučil mě tummo tummo. Sníh kolem meditujícího těla začne pomalu tát a ty, třebas nahý, zimu stejně neucítíš.”

Dovyprávěl hypnoticky Óm nadsamec a postavil se přede mě. Dlouze se mi dívá do očí. Tentokrát nemám sílu protestovat, kdyby mi dal hubana, nic bych nezmohl. Hlouběji a hlouběji propadám se jeho zrakem. Je to jako bych v kruzích padal do nekonečně hluboké studny. Najednou se zastavuji na dně. Probírám se do přítomnosti mrazivého sněhu v nočním záhrabu na druhé nejvyšší hoře světa a zažívám prozření. Slyším, jak sám sobě říkám: Proboha, on to už tehdy před lety věděl!

Napadlo mě to už víckrát, ale teď vím jistě, že Óm nadsamec od samého počátku věděl, že jsem zrádce najatý bankou, která chce najít a zabít Naropu. Věděl i o tom, že se jednou v daleké budoucnosti ocitnu v tomto záhrabu, ve kterém s mrazem svedu boj o svůj život. Proč jinak by mi v teplém dni vyprávěl o nějakém Američanovi, co zkoušel tantrou rozehřát tělo! Co nám bylo po tom, jestli umrznul nebo neumrznul! Jsem si jist, že Óm nadsamec to vše tehdy vyprávěl mně, protože už tehdy věděl, že schopnost ovládnout siddhi tummo tummo, ve vzdálené budoucnosti rozhodne o mém přežití, stejně tak, jak kdysi rozhodlo o osudu Bílého lámy.


Comments are closed.