26.1.2011 | Duchovní škola Poetrie kryla sexuální zneužívání

Posted by aura On January 26, 2011 Comments Off


..

MF DNES na základě zpovědi jedné ze členek zrekonstruovala, jak fungovala pobočka sdružení Poetrie

Michal Poláček, s přispěním Kláry Kubíčkové

26.01.2011

Pro stovky lidí to byla cesta ze stresu. Pro další ale trauma na celý život. Sdružení Poetrie, které pořádalo meditační semináře i ve Zlíně, podle kriminalistů sexuálně zneužívalo dívky.

ZLÍN, BRNO, OLOMOUC Lákalo lidi na víkendové semináře, ve kterých je učilo různé meditační praktiky. Dokonce ve Zlíně pořádalo duchovní festival. Sdružení Poetrie vedle kurzů jógy či seminářů o astrologii zahrnovalo také cestu k očištění, kdy vybrané studentky coby “vyvolené” posloužily k uspokojení svého gurua. “Boom” zažívalo hlavně na přelomu milénia, kdy bylo duchovno v kursu. Několik jejich víkendových seminářů ve Zlíně před lety navštívil i Libor M. Konaly se tehdy v tělocvičně zlínské střední školy. “Bylo to příjemné. Učili nás tam, jak se soustředit a pak meditovat. Pouštěli k tomu příjemnou hudbu,” vzpomíná pro MF DNES. “Jednou jsme museli sledovat doutnající vonnou tyčinku a představovat si, že až zhasne, tak zemřeme. To jsou ale docela běžná duchovní cvičení,” říká.

Ideologie sdružení? Působivé útržky východní filozofie

Žádné náznaky pochybných praktik tam tehdy neregistroval. Jen ho zarazilo, že zaplatil skoro tisíc korun za tuto akci. Když se teď dověděl o vyšetřování Poetrie kriminálkou, hodně ho to překvapilo. Jenže nebyl sám. Některé ženy dovedlo studium na duchovní škole Poetrie až k sexuálnímu zneužívání. MF DNES na základě zpovědi jedné z nich zrekonstruovala, jak pobočka této školy fungovala. O Poetrii, na kterou mohli lidé narazit i v Praze, Brně či Olomouci, se nyní zajímá také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

“Na první pohled se vše jevilo nevinně. Co týden cvičení jógy či víkendové semináře s duchovní tematikou. Cílem ovšem nebyl jen rozvoj studentek, některé z našich lektorek zde pro svého gurua vybíraly vhodné sexuální oběti,” popisuje jedna z nich, která jejich učení také podlehla. Její jméno redakce zná, ovšem s ohledem na její bezpečí a soukromí jej nebude zveřejňovat. Pro lektorky školy, která si například v Olomouci měla pronajímat prostory v mateřských školách či tělocvičny, tak bylo nejdůležitější, zda je dotyčná žena mladá, pohledná a především blondýna. Právě takové měl muž v čele Poetrie, takzvaný guru, nejraději. Ve skutečnosti šlo o Jaroslava Dobeše, který tehdy pobýval převážně v zahraničí. Ideologickým rámcem školy byly působivě sestavené útržky východní filozofie, která se zde studovala na třech takzvaných fakultách. “Splněné kurzy nám jednotlivé lektorky zapisovaly do obdoby vysokoškolských indexů, vznikaly zde rádoby diplomové práce. Do všech studentek byla zasévána myšlenka na samostatnou lektorskou činnost, kdy by v Poetrii mohly vést své vlastní semináře,” přibližuje její bývalá studentka. Nejvyš ší metou však bylo dostat se na takzvanou pouť za tajemstvím obestřeným guruem, kterého zde familiárně nazývali Jára.

” Pokračování na straně B3

” Dokončení ze strany B1

Tato setkání, kde na sebe narazily studentky ze všech koutů Česka a která se konala jak v tuzemsku, tak v zemích jako Indie či Thajsko, byla místem, kde mělo docházet k sexuálnímu zneužívání. To lektorky Poetrie i samotný guru označovali jako takzvané odháčkování.

Ne každý poznal odvrácenou tvář hnutí

“Podle několika východních náboženství jde o cvičení, kdy duchovní učitel pohlavním stykem odstraní pomyslné háčky z energetického centra ženy. Zjednodušeně řečeno, to mělo pomoci k odtržení se od nepovedených vztahů s muži, kteří zde ony háčky měli rovněž při pohlavím styku zanechat. Právě na takové studentky, jež byly svým předcházejícím partnerským životem zklamané, se lidé v Poetrii zaměřovali. Byly snadno ovlivnitelné,” vysvětluje dívka “Ne každá studentka a lektorka se však o této odvrácené tváři Poetrie dozvěděla.” Ona sama se však do ní zblízka podívala v jednom městě na Moravě, kde ji její lektorka zavezla do domu na jeho okraji. Na otázky o tom, co se zde přesně bude dít, však svojí svěřenkyni cestou neodpovídala. “Byla jsem rozhodnuta se svým životem něco udělat, nejlépe duchovní cestou, v čemž mi měla pomoci právě Poetrie. Uvěřila jsem, že ony háčky jsou i můj problém, tehdy jsem na tom skutečně nebyla nejlépe. Lektorka mi pak odháčkování vylíčila jako mé jediné řešení. Neřekla mi ovšem, o co přesně půjde, i když jsem se jí opakovaně ptala. A zrovna já mám prý jedinečnou příležitost jej podstoupit, neboť náš guru Jára je na pár dní v České republice a je ochoten se mi věnovat. To, že půjde o cvičení spojené s pohlavním stykem, jsem se dozvěděla až na místě,” říká dívka. K tomu tak nakonec skutečně došlo. “Velice na mne zapůsobily domluvy a argumenty mojí lektorky, tehdy pro mne byla velkou autoritou. Teď se na to dívám tak, že jsem nakonec byla sama přesvědčená, že ono odháčkování potřebuji a chci,” vzpomíná studentka Poetrie. “Zapracoval také pocit strachu spojený s pobytem v cizím, pro mě neznámém městě a domě. Své vykonalo i dechové cvičení, které mi bylo uloženo. Podlehla jsem situaci a podstoupila jsem to i přes nejasný pocit, že něco není v pořádku.” Přesto se však rozhodla ve studiu na Poetrii pokračovat, odešla až po několika letech. “Oči mi otevřel až odchod několika významných členů Poetrie,” vysvětluje dívka. O tom, jak toto hnutí funguje dnes, pak jeho bývalá členka přesné informace nemá. “Vím jen, že se z Poetrie stala mnohem uzavřenější skupina, do níž je velmi těžké zvenku proniknout. Jako otevřená duchovní škola se však už rozhodně neprezentuje.” To si v Brně ověřila také tamní redaktorka MF DNES, která zde navštívila místo, kde Poetrie před pěti lety svá cvičení pořádala. Škola, nebo to, co z ní zbylo, přesídlila jinam. Svůj díl na tom má bezpochyby také policejní vyšetřování, kdy se o Poetrii zajímáÚtvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Policisté nyní hledají další svědky, kteří s touto školou měli co dočinění.

(Michal Poláček, s přispěním Kláry Kubíčkové)

VÝZVA

Jak se vyhnout podivným kurzům?

Setkali jste s obdobně zvláštními kurzy a podivným přístupem jako některé studentky duchovní školy Poetrie? Máte vlastní zkušenosti přímo s Poetrií? Jak se dá podobné manipulaci ubránit a co mají lidé, kteří si začínají uvědomovat, že dění kolem nich je přinejmenším zvláštní, dělat? Napište nám do redakce na redzl@mfdnes.cz, vaše názory rádi otiskneme.

Comments are closed.