3.2.2000 | Festival má obohatit duchovní život

Posted by aura On February 3, 2000 Comments Off


..

Festival má obohatit duchovní život

Dobeš: Stal jsem se svědkem několika zázraků

Zlínský a moravský den

Regionální deníky - Olomoucký a Zlínský kraj

03.02.2000

GABRIELA KOVÁŘÍKOVÁ

Duchovní obohacení života bude společným jmenovatelem Zlínského duchovního festivalu, který se bude od 10. do 19. února odehrávat v prostorách Malé scény, Baťovy vily a Čajovny v Sadové ulici. Jeho odborným garantem se stane mystik a cestovatel Jára Dobeš, jenž patří v současné době vedle známějšího Eduarda Tomáše k duchovní autoritě žijící v České republice. “Čtyřicet let se u nás o duchovnu moc nehovořilo. Teprve v posledních deseti letech se o něm mluvit začalo, ale pouze v některých uzavřených kruzích. Mám pocit, že až v současnosti nastává situace, kterou znám z vlastních zkušeností ze západních zemí, totiž, že se k nám vrátilo něco, co je jinde naprosto normální součástí každé demokratické společnosti,” konstatoval Dobeš, který žil kromě jistých náznaků mystických schopností normálně do roku 1982.

Dotek se smrtí však jeho dosavadní způsob života ovlivnil, a proto se nyní věnuje výhradně náboženským, duchovním a cestovatelským směrům.”Domnívám se, že nastal čas dát lidem žijícím konzumně prostor k výběru, jak naložit se svým volným časem. V rámci festivalu jim proto ukážeme, jak svůj život obohatit nejen o prvky duchovní, ale také zábavné, kulturní, vzdělávací, rehabilitační nebo poradenské, a to formou lektorských přednášek,” přiblížil smysl celé akce Dobeš. Doplnil, že v dřívějších dobách se lidé všeobecně více bavili, čímž své duchovno rozvíjeli. “V dnešní době je tomu právě naopak. Lidé se k duchovnu přiklání většinou pozdě. Pak jim může hrozit, že začnou inklinovat k různým spolkům, organizacím či sektám, které jejich problémy nevyřeší,” dodal.

Ze čtyř moravských měst, kde se mohl festival konat, byl vybrán právě Zlín, a to hned z několika důvodů. Podle organizátorů akce má totiž více než polovinu lektorů s městem osobní vztah. Všichni se pak shodují na tom, že městu chybí pravidelný festival podobného zaměření. “Navíc ve Zlíně panuje názorová nezávislost, což je velice dobře,” řekl mystik a cestovatel, který byl navíc svědkem několika zázraků. “Přesně před rokem jsem měl seminář na Filipínách, kde léčitelé pacienty uzdravují pro mnohé nepochopitelným způsobem, a to tak, že holýma rukama pronikají přímo do útrob nemocných. Vím, že je těžké uvěřit, není však nad to vidět zázrak na vlastní oči,” dodal.

Comments are closed.