27.8.2014 | Guru Jára Soulož ANEB s háčkem

Posted by aura On August 27, 2014 Comments Off

Celý článek si můžete přečíst v časopisu Glanc, či níže.

Guru Jára Soulož ANEB s háčkem

KONCEM ČERVENCE ZAČALA STRÁNKY NOVIN OPĚT PLNIT KAUZA GURU JÁRA. JAROSLAV DOBEŠ, KTERÉMU TENHLE PSEUDONYM PATŘÍ, JE SOUZENÝ KVŮLI SÉRII ZNÁSILNĚNÍ. ON TOMU OVŠEM ŘÍKÁ ODHÁČKOVÁNÍ A PRÝ JÍM POMÁHÁ.

Guru Jára se stal mediálně známou postavou v roce 2011.

Některé z bývalých lektorek a studentek hnutí Poetrie, kterého byl vůdcem, tehdy iniciovaly, aby se jím začal zabývat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu – Jára je prý sexuálně zneužil. Tři roky pak trvalo, než se případ dostal k soudu.

Vzhledem k tomu, že souzený se pohybuje “někde” v Asii a o obhajobu či návrat do republiky nejeví zájem, asi se celý proces potáhne pěkně dlouho.

CO VLASTNĚ PROVEDL?

O tom, co se vlastně v Poetrii dělo, si tak člověk zatím může udělat obrázek jen na základě internetových stránek Poetriea zveřejněných výpovědí poškozených. Jedna z dívek například tvrdí, že lektorky vybíraly mladé, pohledné blondýnky na tzv. poutě za tajemstvím, při nichž právě docházelo k sexuálnímu styku s Járou. Tyto “poutě” se konaly jak v Česku, tak i v Indii či Thajsku. Guru Jára přitom nenazýval to, co s dívkami dělal, sexem, ale tzv. odháčkováním – pohlavním stykem odstraňoval pomyslné háčky z energetického centra žen, jež v nich zanechali předchozí sexuální partneři. Zjednodušeně řečeno, “odháčkování” (rozumějte sex s Járou) mělo ženám pomoci k odtržení se od nepovedených vztahů s muži. Kolik dívek se s Járou takto zaháčkovalo, respektive odháčkovalo, není jasné. Soudní spis každopádně obsahuje výpovědi osmi žen, některé zdroje uvádějí desítky poškozených, jiné stovky a bulvár neváhá operovat s údajem o třech tisícovkách zneužitých dívek.

TADY KONČÍ LEGRACE!

Internetové diskuse jsou v tomhle směru nemilosrdné.

O ženách, které viní Guru Járu ze znásilnění, se vyjadřují jako o těch, které si za sexuální zneužití můžou samy. Jenomže jak se MF Dnes svěřila jedna z Dobešových obětí: “Když se na to s odstupem let dívám, je mi jasné, že si mnozí lidé řeknou, že všechny ty zneužité dívky včetně mě byly hloupé, naivní a snad si za to mohou i samy. Je však třeba si uvědomit, že lidé v Poetrii dovedli mistrně a po malých krůčcích využít toho, že člověk procházel složitějším obdobím. Byl to vrchol manipulace. Kdo to nezažil, jen těžko může říct, zda by také v těžším období života nepodlehl.”

Otázka, proč ženy vzdělané, inteligentní a sociálně silné mohly dobrovolně podstoupit a snášet Dobešovy praktiky a účastnit se tzv. odháčkování, samozřejmě přišla na přetřes i u soudu. Podle soudního znalce v oboru sexuologie Petra Weisse šlo o ženy, které byly typově stejné a často byly psychicky zranitelnější a křehčí. Byly také vystavené dlouhodobému psychickému vlivu Dobeše. Navíc jim bylo odpíráno jídlo, voda i spánek.

“Poškozené tak měly výrazně sníženou schopnost reálného uvažování,” upřesnil sexuolog, který samozřejmě samotný princip odháčkování označil za naprostý nesmysl.

A JÁRA JE V NIRVÁNĚ…

O vině či nevině Guru Járy rozhodne soud. Tenhle podivín však stojí za pozornost i z jiných důvodů. Ze stránek Poetrie je zřejmé, že se zabývá surfingem, horolezectvím, astrologií, feng-šuej, léčitelstvím a také tantrou. Tantra je poměrně složité učení, které se třeba od buddhismu liší tím, že díky speciálním technikám se podle něj dá dosáhnout nirvány už v rozmezí jednoho života. Jednou (!) z těch technik je i práce se sexuální energií, která ovšem Západ zajímá nejvíc. V jeho pojetí se tak tantra stala “učením o sexu” anebo dokonce pouhou technikou, kterak oživit sexuální život. Ale abychom Guru Járovi nekřivdili, on jde do hloubky: “Pokud se rozhodneš pro penetrační tantru, musíš počítat se smrtícími vlnami, které tě rozmetou po každém nárazu na pevninu konzumní společnosti. Kdykoli přestaneš putovat, kdykoli sestoupíš ze svého surfu, zalije tě tsunami inkvizičních mravokárců, najednou pocítíš utrpení temného středověku, najednou přestane platit ústavou zaručená svoboda vyznání,” píše na svých stránkách Jára, jako by tušil, že ho jednou jeho studentky poženou do spárů policie. Ten článek je vlastně rozhovorem mezi Óm nadsamcem (další Járovo alter ego) a jistým Kellym a nese titulek Óm nadsamec vyučuje bungee meditaci – rozumějte meditaci prostřednictvím bungee jumpingu (krom toho se dalo s Járou meditovat i při trekkingu, to vše v zajímavých lokacích jako Jáva, Nepál…) a je proložený videy, na nichž na laně skáčou půvabné dívky – Járovy studentky. Prošpikován je i lechtivými pasážemi, jako např. Kellyho otázkou: “Jedna blond, druhá tmavá, seš kanec, Óm nadsamče. Jak se snášely v posteli?” Ještě otevřenější pak je Jára v rozhovoru (opět s Kellym) s názvem Óm nadsamec vyučuje tantru: “Kelly: Óm nadsamče, byl jsem v mnoha ženách, ale jak si sakra mám pamatovat nejkrásnější pochvu, do níž jsem vstoupil (tj. Muhámudra), když jsou jedna jak druhá? Óm nadsamec: V tom je duchovní pointa této odpovědi. Já sám jsem viděl pochvy žen ze 108 zemí a mohu jen potvrdit tvé poznání. Od pohledu se příliš neliší, a přesto tantrikovy oči, jeho žalud, jeho ruce vědí, že na světě neexistují dvě stejné pochvy. A proto pozná, která z nich je jeho Mahámudrou. Zamysli se, jestli jsi mezi ženami své minulosti svou Mahámudru již neprošvihl…”
Jára se tedy vůbec netají a nikdy se netajil tím, že hledá nejkrásnější pochvu, je si vědom toho, že coby “penetrační” tantrik bude naší konzumní společností nepochopen. Rád cestuje na zajímavá místa, kde mu doprovod dělají dívky, které mají společné vidění světa… Krom toho je umělec – fotografuje a vytváří tzv. astrofocusy, to jsou Photoshopem vytvořené “obrazy duše” esteticky odkazující někam mezi malůvky v jehovistických časopisech a obrazy od vietnamských stánkařů. Nutno také dodat, že za všechny své kurzy a pseudovýtvarné počiny si účtoval (a možná ještě účtuje) nemalé částky.

Netají se tím, že coby penetrační tantrik bude naší konzumní společností nepochopen.

Nebetyčná drzost samozvaného gurua

Guru Jára se vyskytuje neznámo kde, prý někde v Asii. Prostřednictvím svých stoupenců a sociálních sítí se ovšem snaží, aby o něm bylo v Česku neustále vědět. To, že probíhá soud, v němž mu hrozí odnětí svobody na pět až dvanáct let, je mu evidentně málo.
Počátkem letošního roku se nám Jára připomenul několika billboardy, které byly vyvěšené po celé republice a na nichž přál všem šťastný tantrický nový rok 2014.

Před devíti měsíci někdo vyvěsil na YouTube píseň Trojka s Albertem, kterou si lze zazpívat i jako karaoke. Zpívá se v ní: “Óm, óm, óm, na břehu Atlantiku sedí ón – Guru Jára. Óm, óm, óm, háčků tě zbaví jenom ón. Óm, óm, óm, na břehu vesmíru, kde óm nadsamec tančí s Shivou hvězdnej tanec. Óm, óm, óm, kanec nadsamec je guru Jára, na svým lingamu to dává…”

Výstava jeho astrofokusů je k vidění do října tohoto roku na zámku Letovice. Majitel zámku s tím problém nemá, tvrdí totiž, že jen pronajímá výstavní prostory.

.

.

Comments are closed.