20.10.2014 | Nad samci a vůdkyně

Posted by aura On October 20, 2014 Comments Off

Celý článek si můžete přečíst v časopisu Téma, či níže.

Nad samci a vůdkyně

sekty v česku:

Jak mohly vzdělané dívky skočit na lep sektáři Guru Járovi?

Stačí charisma a trochu manipulace? Esoterická škola Poetrie Járy Dobeše není ojedinělým případem. V Česku vzniklo sekt už několik.

Lepší než-li v bance, je investice do umění Óm nadsamce – láká veršíky na svých webových stránkách “kontroverzní umělec, humanistický fotograf, environmentální portrétista a digitální malíř” Jára Dobeš, neboli Óm nadsamec. Dále píše, že se věnuje astrofocusu, což je “materializace osudu, v níž je abstraktní vize horoskopu prostřednictvím uměleckého díla zhmotněna do existence”. Výstava těchto absurdních koláží Astrofocus Art stále probíhá na zámku Letovice.

Osobní návštěva v Ateliéru duše Guru Járy vyšla dívky na 108 108 Kč za tři konzultace a dvanáct fotek. Zástupy děvčat, které narcis nadsamec při seminářích “odháčkovaní se jeví jako naprosté taktovky – Jára osouložil více než tři stovky žen, toužících po duchovním rozvoji.
Jak je m že se k něčemu tak ujetému nechaly inteligentní vysokoškolačky?
Podle předního znalce nových náboženství Zdeňka Vojtíška se taková náboženská hnutí překvapivě týkají především lidí s vyšším vzděláním a lepším rodinným zázemím: “Vzdělaní lidé si připouštějí více otázek, přemýšlejí o světě i o sobě a někdy je hledání odpovědí na palčivé otázky natolik frustrující, že člověk raději přijme téměř jakoukoli odpověď.” Třeba v sektě. Když se k tomu přidá psychický nátlak a ztráta smyslu pro realitu, je na malér zaděláno.

VykoPEJ Si hrob

Stoupenkyně připisovaly Guru Járovi nadlidské schopnosti a pouto mezi nimi a vůdcem bylo často extrémní. “Guru Jára se svezl na vlně New age (označení pro kompilaci n nejrůznějších duchovních směrů, někdy se popisuje jako “náboženství bez boha”, pozn. red.) a nouzi o zájemkyně neměl. Tohle ‚náboženství‘ je dnes početnější než celá katolická církev,” říká Vojtíšek.

Není to ale ojedinělý případ. Ryze českým “vynálezem” je i uskupení kolem Syna Člověka Jana Dvorského. Ten se léta nechal živit oddanými následovníky – sektou imanuelitů. Prohlásil, že je reinkarnovaný mesiáš Parsifal Imanuel a vydal knihu Syn člověka, v níž tvrdí, že každý – kromě něho – je převrácencem, žena mužem a naopak. Vznikla řada komunit, jejichž příslušníci pak odmítali dávat děti do škol, přestali se stýkat s příbuznými, těžce pracovali a ve zbědovaném stavu byli nakonec vylučováni. Někteří skončili na psychiatrii a několik imanuelitů bylo naopak odsouzeno za ohrožení mravní výchovy mládeže.

“Lidé, které Parsifal zavrhl, byli natolik přesvědčeni o své neschopnosti vstoupit s ním do blažené Tisícileté říše v tomto svém těle, že se pokoušeli přivodit si smrt hladem. Umírali v lese a jedna manželská dvojice si dokonce vykopala hrob. Naděje na Tisíciletou říši jim zůstávala v tom, že rychle zemřou a převtělí se do nového a čistého těla,” vylíčil docent Vojtíšek dramatické události, které zažíval před dvaceti lety.

Loni se Parsifal vrátil po dvaceti letech i se ženou Lucií (dcerou herečky Mileny Dvorské), osmi dětmi a ani ne ročním vnukem Edgarem do Česka a na kraji Prahy si najali dům. Jeho vliv ale naštěstí zeslábl a Vojtíšek dnes považuje za možné nebezpečí spíše skupinky kolem různých léčitelů typu Tomáše Pfeiffera.

Most k nesvobodě

Další českou raritou je Společenství Kosmického zen-buddhismu (dříve Most ke svobodě) Ladislavy Kujalové-Jurové v Kuroslepech na Vysočině. Jakožto duchovní matka si osobuje právo své následovníky zbít jen za to, že “mají moc těžkou karmu”.

Stoupenci jí odevzdali všechen majetek, v lese si staví jakýsi hrad a těší se, že přijde záchrana z Marsu. Železná kázeň, zákaz smíchu, nařízený sex, určování partnerů… a stejně ji poslouchají. Vůbec se nejedná o nauku, kterou Kujalová-Jurová střídá jak ponožky, ale čistě o vztah vůdkyně s následovníky, kteří jí přisuzují nadlidské vlastnosti a nekriticky ji obdivují a zbožňují.

S Járou Dobešem to bylo podobné. Podle Vojtíška je nebezpečí hlavně v charismatickém vztahu: vůdce si něco umane a jeho stoupenci to se zápalem vykonají. Takový fanatismus se může objevit ve společenství s jakoukoli naukou, třeba i v římskokatolické církvi.

Ještě není hotovo

Ani šéf Vesmírných lidí Ivo Benda si nedá pokoj, byť největší vliv měl na přelomu tisíciletí, kdy zemi zaplavil miliony křiklavých plakátků o hrozbě očipování, které plánují ještěři z temných světů. Jedna jeho přívrženkyně pak vzala plamenomet a ožehla doma veškeré vybavení, aby se jich zbavila. Vesmířané očekávali odlet s mimozemšťany na Jupiter, ničili nejen svůj majetek, ale patrně nebyli daleko od myšlenek na zničení svých hmotných těl.
Mimochodem – z vězení venku je už Barbora Škrlová. Sekta kolem Josefa Škrly a později jeho dcery Barbory je spojována s tzv. Kuřimskou kauzou z roku 2007, při níž došlo k týrání dětí. Škrlová se dlouho vydávala za třináctiletého chlapce. Zdeněk Vojtíšek se domnívá, že její náboženský cíl nebyl splněn a není důvod, aby ho opouštěla. Necelé tři roky vězení ji přece neodradí.

“LéčiL” dívky znásiLněním Jaroslav Dobeš (43), alias Guru Jára, byl zlínským soudem v nepřítomnosti odsouzen za osm znásilnění na 10 let do vězení. Jeho spolupracovnice Barbora Plášková dostala 9,5 roku. Oba se skrývají v cizině, zřejmě v Asii. Guru Jára používal metodu “odháčkování”, kdy dívkám sliboval, že je zbaví sexuálních háčků, které v nich zanechali bývalí partneři, a tím jim pomůže k duchovnímu rozvoji. Dívky u soudu popsaly, jak se za asistence Pláškové svlékaly do spodního prádla a začaly s břišním dýcháním. Kolem hořely svíčky, hrála hudba. “Měly jsme zavřené oči. Náhle jsem cítila, že mi někdo sundal kalhotky a vnikl do mě. Bylo to nepříjemné, vykřikla jsem. Mužský hlas mi řekl, ať jsem potichu. Byl to hlas Dobeše,” citoval iDNES.cz jednu z dívek. Další vypověděly, že před souloží pily silný čaj a pomocí dýchání se dostaly do letargického stavu, v němž vnímaly okolí, ale nemohly se hýbat a bránit. Psycholog Dobeše označil za narcistického člověka, jenž zneužívá ženy v tísni. Semináře se konaly na řadě míst Česka.

Comments are closed.