Celý článek si můžete přečíst v deníku MF Dnes, či níže.

Guru Jára dostal 10 let. Pletl si odháčkování se znásilněním

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára má jít do vězení za znásilnění několika adeptek jeho duchovní školy Poetrie. Pobyty se konaly i na statku na Olomoucku.

ZLÍN, OLOMOUC Když soudkyně Iveta Šperlichová četla včera ve Zlíně rozsudek, na lavici obžalovaných nikdo neseděl. Duchovní učitel Jaroslav Dobeš přezdívaný Guru Jára a jeho pomocnice Barbora Plášková už delší dobu pobývají mimo Českou republiku a momentálně si zřejmě užívají mořských vln a šumění palem na malém ostrůvku na Filipínách. Takže neměli tušení, že nad nimi ve vlasti soudkyně vynáší přísný rozsudek za závažný zločin – znásilnění osmi žen.

Třiačtyřicetiletý Dobeš si má odsedět za mřížemi deset let, čtyřicetiletá Plášková o půl roku méně.

“Založili neakreditovanou školu Poetrie, jejíž podstatou nebylo pomáhat druhým osobám, ale mít z žen majetkový či jiný prospěch,” prohlásila Šperlichová.

Dobešova metoda, kvůli níž se dostal za hranu zákona, se nazývá “odháčkování”. Soudkyně ji nazvala nevědeckou a neléčebnou. Šlo o krátkou soulož, kterou měl Dobeš duchovní adeptky zbavit energetických bloků, jež v nich zanechali jejich bývalí partneři.

Většinou to byly krásné, inteligentní ženy, které měly trable v citovém životě a nechaly se poměrně snadno ovlivnit. Předem však podle svých slov netušily, v čem “odháčkování” spočívá.

“Některé z nich řekly, že kdyby to věděly, tak by to odmítly,” upozornila Šperlichová.

Když se “odháčkování” blížilo, většinou na placených vícedenních seminářích v Odrlicích, v Horní Bečvě či na statku na Olomoucku, byly budoucí oběti lehce paralyzovány. Plášková s nimi prováděla dechová cvičení, podobná holotropnímu dýchání. Svoji roli sehrálo i málo spánku, vody a jídla.

“To ovlivnilo jejich vnímání reality, nemohly se bránit nebezpečí,” podotkl znalec Pavel Hude.

Ženy ležely málo oblečené na zemi a čekaly, co se bude dít. Dobeš na scéně zpočátku nebyl.

“Měly jsme zavřené oči. Náhle jsem cítila, že mi někdo sundal kalhotky a vnikl do mě. Bylo to nepříjemné, vykřikla jsem. Mužský hlas mi řekl, ať jsem potichu. Byl to hlas Dobeše,” popsala jedna z obětí. Dodnes má stejně jako některé další ženy trauma, přestože se vše odehrálo už před deseti lety.

“Cítí se špinavá a provinilá. Ovlivnilo to její dispozici k partnerství a mateřství,” doplnila psychiatrička Alena Gajová.

Právě závažnost následků přispěla k tomu, že soudkyně zvolila trest při horní hranici sazby. Dobešovi s Pláškovou hrozilo 5 až 12 let vězení. Přitěžující okolností bylo i to, že “odháčkování” praktikovali řadu roků a obětí bylo mnoho.

“Zhoubná a zvrhlá teorie vedla k poškození desítek až stovek žen. Bylo jich zjištěno až tři sta, z nichž některé ‚odháčkování‘ podstoupily dobrovolně,” dodala žalobkyně Yveta Eichlerová, která byla s výší trestu spokojená.

Naopak rozladění odcházeli ze soudní síně obhájci. Právník Libor Knot, který dostal přiděleno zastupování Dobeše, se snažil soud přesvědčit, že jeho klient žil v domnění, že ženy metodu znají. “Pan Dobeš byl při léčebném rituálu přesvědčen o tom, že jsou s ním zájemkyně seznámeny a chtějí ho dobrovolně podstoupit,” tvrdil Knot, jenž navrhoval zproštění obžaloby. Navíc podle něho nelze stoprocentně říci, že všechny skutky má na svědomí on, protože ženy měly zavřené oči a v místnosti bylo šero. Obhájci zvažují odvolání.

Podle soudkyně je vina obou stejně velká. Dobeš dostal o půl roku vyšší trest za pomluvu “odháčkované” lékařky, která pak musela odejít z nemocnice.

» Pokračování na str. B2

Guru Jára dostal 10 let. Pletl si odháčkování se znásilněním

» Pokračování ze str. B1

Duchovní škola Poetrie funguje dál, přestože byli její dva čelní představitelé potrestáni. Sídlo má podle informací MF DNES na Filipínách, kam přijíždějí lidé z České republiky i ze zahraničí. Dobešovi se zřejmě slušně daří, i když po něm na základě mezinárodního zatykače pátrá policie.
Jestli bude policie úspěšná, není zdaleka jisté. “K otázce získání hledaných osob z jihovýchodní Asie lze uvést, že to nelze zaručit, ani vyloučit. Je zde mnoho okolností,” řekla opatrně Petra Strašilová z tiskového oddělení Policejního prezidia ČR. “Policie však z této oblasti již několik hledaných osob dopravila,” dodala.

Čeští policisté (i pátrací jednotka “lovců lebek”) nemají v této části Asie žádné pravomoci a jsou odkázáni na součinnost se svými kolegy z domácích zemí. Nemůžou pátrat a zatýkat na vlastní pěst, což jejich účinnost v odlehlejších koutech světa snižuje.

“Spolupráce je založená na vzájemné výměně informací,” doplnila Strašilová.

Policie byla při pátrání po delikventovi ze Zlínského kraje úspěšná například v roce 2010, kdy se jí podařilo ve Vídni zadržet uprchlého Romana Vaškůje. Kontroverzní podnikatel se tak snažil vyhnout nástupu do vězení, kde měl strávit za půlmiliardové daňové úniky 7,5 roku vězení.

Comments are closed.